Dziś jest niedziela, 20.09.2020, imieniny Eustachego, Filipiny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Czachulec Stary » Zaplecze sportowo-rekreacyjne

Zaplecze sportowo-rekreacyjne

W centrum wsi znajduje się świetlica. Jest ona miejscem spotkań, zabaw, zebrań społecznych oraz funkcjonującego na terenie sołectwa Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego Wsi Czachulec. Od 2004 roku mieszkańcy wsi systematycznie dokonują remontu świetlicy w oparciu o własne materiały i przy pomocy finansowej gminy Malanów. Wymieniona została m.in. stolarka okienna, zmodernizowano instalację elektryczną oraz przyłącze energetyczne, elewacja zewnętrzna (uzupełnienie ubytków, pomalowanie ścian), wyremontowany dach oraz wnętrze świetlicy.

Aby wzbogacić ofertę dla osób spędzających czas w świetlicy, planowane jest dalsze wyposażanie obiektu. Efektem końcowym będzie w pełni funkcjonalny budynek, który da możliwość spędzania czasu wolnego w sposób integrujący mieszkańców miejscowości Czachulec Stary. Za świetlicą znajduje się boisko do piłki nożnej. plac zabaw oraz altana grill i fontanna. 
 
Szlaki piesze i rowerowe gminy malanów - ścieżki dydaktyczne 
trasa I - Do Getta Czachulec szlak żółty 17,2 km 
Malanów - Rachowa - Poroże - Czachulec Stary - Miłaczewek - Targówka - Malanów 

Punkty dydaktyczne w gminie :

PD4 - Dąb Bartek w Kotwasicach
PD15 - wiatrak koźlak w Żdżenicach
Na trasach trzech szlaków turysztycznych urządzono 20 punktów dydaktycznych (PD):
1 - drewniany kościółek pw. św. Stanisława z 1873 roku, obok drewniana dzwonnica z II połowy XIX wieku (Malanów)
2 - „Polska Droga” - aleja wierzbowa
3 - „Piaski Milewskie” - wydmy śródleśne
4 - Dąb Bartek - prawie 600-letni dąb szypułkowy, obwód 700 cm, wysokość 18 m, średnica korony 34 metry; pomnik przyrody (Kotwasice)
5 - cmentarz ewangelicki (Kotwasice)
6 - starodrzew drzew iglatych
7 - cmentarz ewangelicki (Celestyny)
8 - sosna pospolita - pomnik przyrody, obwód 330 cm, wysokość 15 m, średnica korony 20m (Celestyny)
9 - cmentarz ewangelicki z XIX wieku (Poroże)
10 - barokowy kościół pw. św. Katarzyny (Przespolew Kościelny)
11 - drewniany wiatrak z około połowy XIX wieku, w 1918 roku przeniesiono z pobliskiego Poroża (Skarżyn)
12 - getto wiejskie Czachulec
13 - źródliska Strugi Mikulickiej
14 - źródliska Kiełbaski (Żdżenice)
15 - wiatrak koźlak, drewniany, z I połowy XIX wieku (Żdżenice)
16 - „Kamienie na Desznie” - pomnikowe głazy narzutowe (Dziadowice-Deszna)
17 - leśniczówka (Kotwasice)
18 - stare chaty (Zygmuntówek)
19 - cmentarz ewengelicki z XIX wieku (Czachulec Stary)
20 - wiatrak koźlak, drewniany, z 1973 roku (Miłaczewek)
 
Szlak turystyczny pod nazwą MIĘDZY PANEM I PLEBANEM biegnie przez naszą miejscowość jest to szlak o długości łącznie o długości 186 km. trasa rozpoczyna się od dworu szlacheckiego w Słodkowie kolejno Malanów(tyczy się nas) Z Miłaczewa jedziemy malowniczą, pagórkowatą okolicą na południe aż do miejscowości Żdzary gdzie skęcamy na wschód jadąć dalej drogą nr 471. Warto wspomnieć o wioskach które mijamy na trasie - to Czachulec Stary, Skarżyn i Marcjanów. w tym regionie około1780 roku zaczęły powstawać kolonie osadników sprowadzonych z krajów niemieckich, np. przez Macieja na Zabłocku Zabłockiego, dziedzica Skarżyna. tak powstał Czachulec Stary, jeszcze w 1939 roku zamieszkanych przez potomków niemieckich osadników wyznania ewangelicko - augsburskiego.Pamiątką po tych społecznościach, stanowiących do lat II wojny światowej część miejscowego pejzażu, są cmentarzyki ewangelickie, które na terenie gminy Malanów znajdują się między innymi w Celestynach, Czachulcu i Porożu. Przejeżdżając przez te okolice warto zwrócić uwagę na relikty XIX-XX wiecznej zabudowy wiejskiej (chaty). Miedzy Miłaczewem a Czachulcem można podziwiać wspaniałą panoramę na dolinę Prosny i aglomerację kalisko-ostrowską; na bliższym planie wyróżniają się wieże kościoła w Przespolewie Kościelnym ... Dalej trasa prowadzi do Gozdowa - Tokary - Chocim - Sulmów - Świnice Kaliskie - Chlew - Stojanów - Goszczanów - Głuchów - Kawęczyn - Kowale Pańskie - Kaczki Średnie - Żeroniczki - Boleszczyn - Psary - Galew - Brudzyń - Brudzew - Dobrowa - Białków Kościelny - Kościelec - Wyszyna - Chylina - Władysławów - Rusocice - Turek