Zasoby przyrodnicze – flora i fauna
Do najważniejszych zasobów przyrodniczych miejscowości Czachulec Stary należą lasy. Gatunkiem dominującym wśród drzew jest sosna zwyczajna, która stanowi blisko 90% drzewostanu. Pozostałe gatunki wchodzące w skład lasów to świerk, modrzew, brzoza, olcha i dąb, nie stanowią one jednak odrębnych kompleksów leśnych.
Na terenie miejscowości Czachulec Stary występują ciekawe okazy flory, spośród której wiele jest pod ścisłą ochroną. Poniżej wymienione zostaną najważniejsze z nich:
- paprotka zwyczajna / Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
- bluszcz pospolity /Hedera helix/
- kruszczyk szerokolistny /Epipactis helleborine/
- kopytnik pospolity /Asarum eurppaeum/
- porzeczka czarna /Ribes nigrum/
Do niedawna pospolicie występującymi dużymi zwierzętami były zające, sarny, bażanty, żurawie, kuropatwy oraz jastrzębie. Obecnie jednak intensyfikacja produkcji rolnej wypiera rodzime gatunki zwierząt z ich naturalnego środowiska (jest to jeden głównych powodów). Wyjątkiem są lisy, które po wprowadzeniu pełnej ochrony gatunku masowo zaczęły się rozmnażać, czego skutkiem jest ubytek zwierzyny roślinożernej.
Na uwagę zasługuje także zadrzewienie cmentarne, znajdujące się na starym cmentarzu ewangelickim w Czachulcu Starym.
Miejscowe gospodarstwa charakteryzują się elementami typowymi dla tradycyjnych metod uprawy roli i hodowli zwierząt. Charakterystycznym elementem są budynki wybudowane z rudy darniowej oraz cegły. Duża ilość starych budynków murowanych wynika prawdopodobnie z dawnej zamożności tego sołectwa. W większości z nich istnieją tradycyjne studnie, płoty wykonywane są z drewna, można spotkać ceglane piece do wypieku chleba i wędzarnie do wędlin. Rolnicy zajmujący się produkcją rolną na większą skalę i wykorzystujący dzisiejsze metody gospodarowania, nadal często starają się uzupełnić obejście w elementy tradycyjne nawet jeśli nie są one niezbędne do prowadzenia gospodarstwa. Wieś obdarzona jest w niezwykle piękne walory środowiskowe, m.in. czyste powietrze i obszary leśne. Duże znaczenie ma rozproszona zabudowa, która daje wrażenie nieograniczonej przestrzeni i pozwala traktować krajobraz jako miejscowy surowiec zwiększający atrakcyjność pod względem agroturystycznym. Gmina położona jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, na wysokości od 112 m n.p.m. do 193 m n.p.m. (kulminacja Wysoczyzny Tureckiej zlokalizowana we wsi Czachulec Stary).